Maciejowice i okolice
MACIEJOWICE
Nadwiślańska wieś Maciejowice stała się słynna dzięki bitwie rozegranej na okolicznych polach 10 października 1794 r. Była to jedna z ostatnich zbrojnych konfrontacji insurekcji kościuszkowskiej. W starciu zakończonym klęską wojsk powstańczych został ranny i dostał się do rosyjskiej niewoli sam Tadeusz Kościuszko. W wiosce w wielu miejscach można się natknąć na pamiątki po tym wydarzeniu. Obok dużego rynku stoi pomnik wybudowany ku czci ofiar bitwy, przed szkołą - rzeźba Kościuszki, a niedaleko za wsią, przy drodze do Podzamcza, w hołdzie naczelnikowi i jego żołnierzom ustawiono głaz otoczony kilkunastoma kosami postawionymi na sztorc. Ładny klasycystyczny ratusz jest siedzibą Muzeum im. Tadeusza Kościuszki, w którym można zobaczyć m.in. makietę słynnej bitwy.
Informacje praktyczne:
Muzeum im. Tadeusza Kościuszki, Rynek 2, tel. 25 682 58 04, 8.00-16.00 (wt.-czw.), 8.00-12.00 (sb.), 11.00-19.00 (nd.), bilet normalny 3 zł
PODZAMCZE
Podzamcze to ciąg dalszy pamiątek po maciejowickiej bitwie. W kępie drzew, w pobliżu resztek pnia starej lipy, ustawiono głaz upamiętniający miejsce opatrywania rannego naczelnika. W miejscowym pałacu, całkowicie zniszczonym przez artyleryjski ostrzał, znajdowała się podczas bitwy kwatera główna Kościuszki. Na początku XIX w. na fundamentach zburzonych budynków Zamoyscy postawili nową rezydencję. Do dziś zachowały się klasycystyczny pałac, oficyna oraz rządcówka otoczone zdziczałym parkiem. W pobliżu uwagę zwracają malownicze ruiny neogotyckiej baszty oraz stajni pałacowych.
Słynna szkółka
Mocno zaniedbany park w Podzamczu kryje prawdziwe dendrologiczne perełki, a botanicy udokumentowali wiele odmian drzew występujących tylko w tym miejscu. Jak się okazało, to bogactwo nie jest przypadkowe. Pod koniec XIX w. w Podzamczu Zamoyscy założyli słynną na cały kraj i Europę szkółkę leśną, prowadzoną przez wybitnego leśnika i ogrodnika Feliksa Rożyńskiego. Firma przez niego kierowana sprzedawała rocznie 20 mln sztuk sadzonek oraz wyhodowała około 60 nowych odmian drzew i krzewów. Niestety, większość z nich zaginęła wśród gęstych chaszczy.
http://podroze.gazeta.pl/podroze/56,114158,10132452,Polska__Maciejowice_i_Podzamcze,,2.html
http://dwarowery.daa.pl/2008.08.31.php?Prawy=08
Wyświetl większą mapę